Wrocław Non Stop 2008

Tegoroczną edycję Wrocław Non Stop (29 czerwca – 27 lipca) zdominują projekty artystyczne, pod hasłem Przestrzeń Miejska, w których miasto staje się inspiracją dla sztuki. W tym roku Wrocław Non Stop jest przygotowywany przez Wrocławskie Forum Festiwalowe i potrwa miesiąc. W ramach imprezy prezentowane będą projekty z zakresu sztuk wizualnych, sztuk performatywnych, muzyki i filmu pod wspólną nazwą „Wrocław Non Stop – Przestrzeń Miejska”. Wydarzenia rozegrają się przede wszystkim w centrum Wrocławia – na ulicach, placach, w sąsiedztwie zabytkowych budynków, wysp i rzeki.

Do udziału w Festiwalu zaproszono artystów z niemal całego świata. Jedną z gwiazd będzie idol zbuntowanej młodzieży i ikona ruchu alterglobalistycznego - Manu Chao. We Wrocławiu wystąpi na jedynym koncercie w Polsce i zagra muzykę ze swojej ostatniej płyty „La Radiolina”. Manu miesza dźwięki z różnych stron świata – inspiracji szuka w ska, reggae, punku, latynoskim rocku i afropopie. I śpiewa po francusku, hiszpańsku, angielsku, portugalsku, arabsku oraz w portunol, mieszance hiszpańskiego i portugalskiego. Jego pierwsza solowa płyta „Clandestino” rozeszła się w ponad czterech milionach egzemplarzy i uznana została za jedną z najważniejszych płyt ubiegłej dekady.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znana z wielu międzynarodowych festiwali hiszpańska grupa teatralna „Deambulants”. Artyści zawieszeni na linach mają zatańczyć ponad głowami widzów na wysokości sześćdziesięciu metrów nad ziemią, na wieży kościoła św. Elżbiety. ¦ciana stanie się dla hiszpańskich performerów niezwykłą sceną, na której poprzez współczesny taniec, akrobatykę, grę świateł i wyjątkową scenografię opowiedzą widzom historie. Spektaklom towarzyszyć będzie muzyka specjalnie skomponowana na wrocławski Festiwal przez Zésara Martíneza Mato.

„Powietrzny performance, który zmienia niebo w magiczną krainę, gdzie wszystko jest możliwe i gdzie każdy obraz stanowi impuls do tego, by ludzie zaczęli śnić o lataniu” – zaprezentuje Grupo Puja! „Do Do Land” to najnowsza produkcja tej grupy. Jej światowa premiera odbyła się w kwietniu 2008 roku w Meksyku. Jedna z pierwszych europejskich prezentacji tego wyjątkowego spektaklu łączącego taniec, akrobatykę, teatr, multimedia i muzykę live odbędzie się we Wrocławiu. Dwunastu artystów, wiszących na ogromnej metalowej konstrukcji 50 metrów nad ziemią, unosi się ponad dwiema platformami scen muzycznych. Spektaklowi towarzyszy muzyka z pogranicza New Age, Classic Music, World Music, Rocka z towarzyszeniem partii wokalnych. Spektakl „Do Do Land” inspirowany tekstem Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów” to niezapomniane doznanie dla wszystkich zmysłów. Zespół Puja! powstał w 1998 roku w Argentynie, od sześciu lat pracuje w Hiszpanii. Prezentuje spektakle na całym świecie.

Na wrocławskim Rynku wyrośnie niezwykła instalacja przypominająca monumentalny pałac, wewnątrz którego znajdują się labirynty o powierzchni 1200 metrów kwadratowych. To „Luminarium”, brytyjskiej grupy Architects of Air. Od 1992 roku „Luminaria” są prezentowane niemal we wszystkich zakątkach świata – od Singapuru po Seattle i Berlin. Do tej pory odwiedziło je ponad milion osób w 35 krajach. We Wrocławiu Architects of Air prezentują „Luminarium Levity II” – najnowszy i najciekawszy z projektów, inspirowany kulturą islamu. Wewnątrz konstrukcji znajdują się kręte przejścia i centralna kopuła. Gra świateł i kolorów, którą możemy podziwiać wewnątrz „Luminarium Levity II”, jest całkowicie oparta na naturalnym dziennym świetle, które, przenikając przez wielobarwną konstrukcję, zapewnia spektakularny efekt.

Kilkunastu artystów z Polski, USA i Islandii zrealizuje w przestrzeni miejskiej projekty „Woda” i „Pomiędzy Wyspami”. Ich celem będzie artystyczna interpretacja pojęcia WODY oraz „odkrycie na nowo” fosy i rzek Wrocławia: próba przywrócenia ich miastu. Fosa, rzeka, centrum miasta – w tym obszarze artyści przedstawią swoje instalacje. Jedną z nich będą „Wodospady” – praca Hrafnkella Sigurdssona, którego fotografie i projekty wideo były dotąd prezentowane niemal na całym świecie – od Tasmanii po Luwr. Ten islandzki artysta, zdobywca Icelandic Visual Arts Award w 2007 roku, zaprezentuje na fasadach budynków w centrum Wrocławia projekcje wideo trzech najpiękniejszych wodospadów świata, którym towarzyszyć będą dźwięki pochodzące z ich naturalnego środowiska. Marek Ranis z Charlotte w USA w instalacji „Ciepło-Zimno” odkrywa w środku lata fragment oceanu z pływającymi krami lodowymi, na których widzowie mogą usiąść. Z kolei Susan Brenner z Charlotte prezentuje instalację, która stanowi metaforę szeroko rozumianej ZMIANY, jakiej uległo środowisko wodne i przedstawia jej pozytywne i negatywne skutki. Na projekt składają się projekcja filmu animowanego, dla którego ekranem staje się tafla rzeki oraz prezentacja pojedynczych klatek z tego właśnie filmu. Maja Godlewska w ramach przygotowanej instalacji „Cumuli” rozwiesza w przestrzeni miejskiej chmury, które stanowią jedną z form, w jakich w przyrodzie występuje woda. Niezwykle interesujący projekt pod nazwą „Breslau CV” będzie próbą stworzenia życiorysu miasta poprzez różne formy artystyczne takie jak video art., instalacje czy panele dyskusyjne. Ma szansę stać się pomostem między przeszłością (aspekt historyczny) i teraźniejszością (wydarzenia podczas festiwalu) oraz przyszłością (zdobywanie nowych doświadczeń związanych z poczuciem tożsamości na stypendiach za granicą). Chcemy odsłonić historię Wrocławia i zaprezentować jego współczesność.

W kinie będzie można obejrzeć słynne kreskówki - „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „Zaczarowany ołówek” i „Pomysłowy Dobromir” z nowymi ścieżkami dźwiękowymi skomponowanymi i zaprezentowanymi na żywo podczas projekcji przez takich mistrzów jak: Marcin Wasilewski Trio, Marek Napiórkowski Quartet oraz Me Myself and I. ArtAnimAkcja to przedsięwzięcie przygotowane przez wrocławski Klub Filmowy „Introspekcja”.Ekskluzywne hotele

 


Wydarzenia doroczne
Nocne życie Wrocławia
Historia Wrocławia
Kultura
Stare Miasto
Sushi we Wrocławiu
Wesele we Wrocławiu

dodaj komentarz

Wrocław hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-wroclaw.com 2007-2014 | Wrocław Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515