Historia Wrocławia

Wrocław może się poszczycić niezwykle ciekawą i obfitą w wydarzenia historią. Zawdzięcza ją przede wszystkim swojemu położeniu na skrzyżowaniu głównych szlaków Europy Środkowej - które w przeszłości przyniosło mu wiele korzyści, ale także sprawiło niemało kłopotów. Dzisiaj, odbudowany po zniszczeniach drugiej wojny światowej i rozkwitający po szarym okresie komunizmu, na nowo odzyskuje pozycję centrum kulturowo – ekonomicznego, z której słynął przez stulecia.

Pierwszymi osadnikami terenów Wrocławia było słowiańskie plemię Ślężan, które zbudowało gród na wyspie Ostrów Tumski w dziewiątym wieku. (Ostrów Tumski natomiast nie jest wyspą od czasu, gdy jedno z koryt Odry zostało zasypane w 1810 roku). Później osada ta została podbita przez Czechów pod dowództwem dzielnego księcia Wratislawa, od którego imienia pochodzi dzisiejsza nazwa miasta. Około roku 990 polski książę Mieszko I przejął kontrolę nad Wrocławiem i włączył go, wraz z całym regionem śląskim, do nowopowstającego państwa polskiego.

Do roku tysięcznego Wrocław stał się już znaczącym miastem na mapie Polski – dlatego właśnie Bolesław Chrobry zaproponował, żeby tu właśnie założyć jedno z trzech biskupstw powstałych po zjeździe gnieźnieńskim (pozostałe powstały w Krakowie i Kołobrzegu). Wrocław rozwijał się szybko przez dwa kolejne stulecia: sprzyjało temu jego położenie na Bursztynowym Szlaku – trasie kupieckiej, wiodącej od pełnego bursztynów Morza Bałtyckiego do miast Zachodniej Europy. Jednak w 1241 to pasmo sukcesów zostało przerwane przez najazd Tatarów, który spustoszył południową część Polski.

Władze miejskie potrafiły jednak i to nieszczęście obrócić na korzyść Wrocławia: odbudowano go po południowej stronie rzeki, wokół Rynku Głównego – tego samego, który możemy podziwiać dzisiaj. Ten ambitny program przebudowy zakończył się sukcesem – jednak od 1336 roku korzyści z niego zaczęli czerpać Czesi, którzy przejęli tereny Dolnego Śląska po tym jak ostatni z książąt piastowskich, Bolko II, uznał się za lennika króla czeskiego. Polakom nie udało się odzyskać miasta, mimo rokowań prowadzonych przez króla Kazimierza Wielkiego.

Pod rządami czeskimi Wrocław, wówczas istniejący pod nazwą Prezzla, rozwijał się równie szybko i w 1387 został przyjęty w poczet grupy hanzeatyckiej – najsilniejszego europejskiego związku miast handlowych (średniowiecznego odpowiednika dzisiejszej G8). W XVI wieku znów doszło do wielkich zmian: zmarł bezdzietnie ostatni król czeski Ludwig, a szlachta zdecydowała się przekazać władzę austriackiemu księciu, Ferdynandowi Habsburgowi, który następnie wcielił Czechy do imperium austriackiego. Od tego momentu Wrocław należał do Austrii.

W siedemnastym wieku, w wyniku wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) i trzęsienia ziemi, które nawiedziło Wrocław, jego populacja zmniejszyła się o połowę a pozycja na arenie europejskiej znacznie osłabła. Po podpisaniu Traktatu Westfalskiego miasto zaczęło jednak powoli odzyskiwać dawną pozycje ekonomicznej potęgi.

Kolejny rozdział historii Wrocławia rozpoczyna się w 1741 roku, kiedy to król pruski Fryderyk Wielki podbił Dolny Śląsk wraz z jego stolicą. Po nadaniu miastu nowej oficjalnej nazwy, Breslau, przez kolejne dwa stulecia znajdowało się pod panowaniem niemieckim. Pod koniec dziewiętnastego wieku stało się trzecią co do wielkości, po Berlinie i Hamburgu, aglomeracją miejską i podlegało szybkiej industrializacji.

Do czasu, gdy w 1933 naziści przejęli władzę w Niemczech, Wrocław był już kompletnie zgermanizowany, a na 20 tysięcy żyjących tam Polaków (oraz 20 tysięcy Żydów) naciskano, by przenieśli się do Polski. Podczas drugiej wojny światowej miasto Breslau stało się kluczowym punktem działań wojennych i ostatecznie jako ostatnie poddało się Sowietom po krwawej czternastotygodniowej bitwie, która zakończyła się 6 maja 1945 roku i przeszła do historii pod nazwą Bitwy o Wrocław.

Po wojnie, w rezultacie konferencji jałtańskiej, Wrocław został oddany Polsce, którą zresztą w tym czasie mocno przesunięto na Zachód. Pozostali przy życiu niemieccy mieszkańcy Breslau zostali wysiedleni, a miasto, z powrotem pod nazwą Wrocław, oddano Polakom z Kresów Wschodnich: przede wszystkim mieszkańcom Lwowa (które dziś jest ukraińskim miastem Lviv) i Wilna (dziś – litewskiej stolicy Vilnius) – miast, które po drugiej wojnie światowej zostały przejęte przez Związek Radziecki. Ponadto osiedlili się tutaj przedwojenni mieszkańcy innych polskich miast – Warszawy i Poznania. Pionierów czekało trudne zadanie – musieli własnymi rękami odbudować miasto, które zostało zniszczone aż w siedemdziesięciu procentach.

Wrocław został odbudowany szybko i sprawnie – już w 1948 roku był gotowy gościć w Hali Ludowej wielką Wystawę Ziem odzyskanych, na którą zjechali wyznawcy komunizmu z całego świata – między innymi Jean Paul Sartre, Pablo Picasso i Fidel Castro. Na kolejne czterdzieści lat miasto stało się częścią szarej socjalistycznej rzeczywistości. Od 1989 roku jednak, wraz z odejściem radzieckich oddziałów stacjonujących na Dolnym Śląsku rozpoczął się nowy barwny rozdział w jego historii. Wrocław na powrót staje się jednym z ważniejszych centrów ekonomicznych, kulturowych i uniwersyteckich, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej.Ekskluzywne hotele

 


Wydarzenia doroczne
Historia Wrocławia
Wrocław Non Stop
Kultura
Stare Miasto
Nocne życie Wrocławia
Lotnisko
Odra
Wrocławskie zoo

dodaj komentarz

"Cześć, Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce przekazać nerkę, aby je uratować, a więc jeśli jesteś zainteresowany dawcą lub chcesz uratować życie, musisz napisać do nas na e-mailu poniżej. Jest to okazja, abyś był bogaty w porządku, zapewniamy i gwarantujemy Ci 100% bezpiecznej transakcji z nami, wszystko będzie wykonane zgodnie z prawem prowadzącym dawców nerki. Więc nie marnuj więcej czasu, pisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com Irrua Specialist Teaching Hospital."

Rex Kelvin
06.11.2017
Ocena
3/5

"Moim zdaniem skandalem jest to, że Wrocław nie posiada Zamku Piastowskiego, a posiada Pałac Królów Pruskich. Jest szansa, żeby to zmienić? Przeciez tam na miejscu oryginalnego zamku nie ma zbyt wiele do wyburzenia, więc jakby państwo i samorząd wespół zespół zadziałały, to możnaby odbudować ten symbol polskości Wrocławia, a nie pielęgnować ciągle niemieckie tradycje. "

Andrzej
01.11.2017
Ocena
3/5

"W latach 60 był już stolica młodzieży i kultury w Polsce. Pozdrawiam Tadeusz "

Tadeusz Krawczyk
13.10.2017
Ocena
3/5

""

Tadeusz Krawczyk
13.10.2017
Ocena
3/5

"Jestem Doktorem Michaelem Baldwinem z Iowa Luterański Szpital, dałem mi szansę, aby kierownictwo szpitali reklamowało w Internecie, jak pracujemy i że zaczęliśmy od nowa na rok zakupu narządów ludzkich, np. Nerki, jeśli jesteś poza zainteresowani sprzedażą nerki, proszę nie wahaj się skontaktować ze szpitalem pod poniższym adresem e-mail: Szpital w luteranie w Stanach Zjednoczonych jest specjalistą w dziedzinie chirurgii i jako dawca nie ma w tym ryzyka, płacimy dobrą sumę pieniędzy i jesteśmy z siedzibą w Iowa USA. I to jest nasz e-mail: iowalutheranhospital@gmail.com Możesz też się z nami skontaktować na cosapp +1 929 281 1248"

Lutheran Hospital
10.09.2017
Ocena
5/5

"Historia jet taka jaka uda nam sie odkryc ,zawsze ktos cos nowego odkryje w zakurzonych ksiegach i kazdy inaczej to przedstawi.A nasza Polska jest tak skomplikowana przez najazdy,rozbiory ,malzenstwa ,wiare ,ze naprawde jest ciezko dociec .Ale uwazam ze Wroclaw jest Polski i z tego trzeba byc dumnym.To ,ze pod roznymi panowaniami mial rozne rozwoje to trzeba przyznac ,ze pod Niemieckimi najbardziej sie rozwinal.Niezapomnijmi ze po upadku komuny Wroclaw dostal duze skrzydla i wspina sie ciagle w gore.I aby tak bylo dalej .Niech sie pnie i nie zapomina o tym ,ze nie wszystko co nowoczesne jest ladne .Utrzymujmy go dla potomnych aby i oni mogli sie kiedys swojim dzieciom chwalic tak jak ja swojim.Mieszkam w Stanach 30 lat i zawsze tam wracam i jestem dumna ze jestem Wroclawianka i tak bedzie zawsze"

Anna
18.12.2016
Ocena
4/5

"Trochę historii Wrocławia http://www.hostelamnesja.pl/blog/wroclaw-historia/"

mirek
20.11.2014
Ocena
3/5

"Jestem Wrocławianinem i Wrocław ma swoją atmosfere , Szczeże to niemcy wiecej dali temu miastu niż po 1945r polacy i komuchy . dopiero od Zdrojweskiego zaczeło sie tu dbac o te miasto wiec gdyby nie oddano Braslau i innych miejscowości polsce to był by to biedny kulturowo kraj"

Memek
22.06.2014
Ocena
4/5

"kocham to miasto urodzilem sie tutaj imieszkalem 32 lata mam teraz 59"

andrzej
28.04.2013
Ocena
5/5

"genialne :) bardzo się przydało "

anka
29.03.2013
Ocena
5/5

"Bąba ekstra "

tomek korczyński
13.01.2013
Ocena
5/5

"peznadziejne "

tomek
13.01.2013
Ocena
3/5

"bardzo ciekawe chociaż było za długie"

tomek korczyński
13.01.2013
Ocena
3/5

"przydatne na kółko historyczne :) "

staszek
20.09.2012
Ocena
5/5

"Nie pochodzę z wrocławia ale byłem wiele razy i napewno jeszcze wiele razy bede. Można zauważyć w mentalności ludzi tak mieszkających że mają w sobie pewną odrębność i unikatowosc jak kaszubi lub tamtejsze okolice. Możemy się cieszyć że na chwilę obecna posiadamy takie regiony w naszym kraju bo inaczej byłoby bardzo nudno. Wystarczy wziąć pod uwagę to że wroclaw po stolicy to największe miasto w polsce i jeżeli coś jest duże to napewno ma sporo do zaoferowania. Pozdro"

kamil
14.07.2012
Ocena
4/5

"Największe trzęsienie ziemi,które nawiedziło Wrocław miało miejsce 5 czerwca 1443, a więc XV wiek. Kolejne mniejsze również w tym wieku. Spowodowało b. wielkie zniszczenia w infrastrukturze miejskiej. "

grzegorz lis
14.03.2012
Ocena
3/5

"Jeżeli ktoś jest zainteresowany historią Wrocławia z perspektywy Wrocławskiego Węzła Wodnego i rzeki Odry to zapraszam do obejrzenia strony: https://sites.google.com/site/odraczasimiejsce/"

Grzesiek
07.02.2012
Ocena
4/5

"super i bardzo ciekawa historia"

krzysztof
20.11.2011
Ocena
3/5

"To było humorystycznie ale i ze łzami w oczach. Ciągle w narodzie pokutuje echo Kresów, gdzie osadnicy musieli użerać się z Kozakami, Turkami, Tatarami, gdzie nigdy nie było spokoju. No, ale tam byliśmy Panami. Stamtąd wywodzą się głośne nazwiska magnackie i szlacheckie. Należy pamiętać o jednym. To byli tylko spolszczeni kniaziowie ruscy. To oni rządzili krajem a nie król. Może o to w tym wszystkim chodzi. O władzę i ziemie, które musieliśmy oddać za friko. Jeśli ktoś chce się podszkolić w historii Polski i Wrocławia to polecam Normana Daviesa. "

Waldemar
23.06.2011
Ocena
5/5

"To je ale gut. Nareszcie jestem doma. Jo żech zawsze myślał co ja mieszkam w Polska. No ale ja jestem stary pryk. Wychodzi na to, że tzw Polska to tylko Warszawa i Kraków. Bo już za Lublinem i Hrubieszowem to Ukraina. Tak na dobrą sprawę to myśmy nie dorośli do własnego kraju. nasi magnaci patrzyli tylko za swoimi czterema literami. Resztę mieli gdzieś. Powinniśmy ogłosić upadłość "Polski" i całość oddać w arendę naszym starym, sprawdzonym zaborcom. Wtedy wszyscy będą zadowoleni. A kochający naszych przyjaciół żabojadów i dżemojadów wyjadą na Antarktydę. Hej!"

Waldemar
23.06.2011
Ocena
5/5

"To je ale gut. Nareszcie jestem doma. Jo żech zawsze myślał co ja mieszkam w Polska. No ale ja jestem stary pryk. Wychodzi na to, że tzw Polska to tylko Warszawa i Kraków. Bo już za Lublinem i Hrubieszowem to Ukraina. Tak na dobrą sprawę to myśmy nie dorośli do własnego kraju. nasi magnaci patrzyli tylko za swoimi czterema literami. Resztę mieli gdzieś. Powinniśmy ogłosić upadłość "Polski" i całość oddać w arendę naszym starym, sprawdzonym zaborcom. Wtedy wszyscy będą zadowoleni. A kochający naszych przyjaciół żabojadów i dżemojadów wyjadą na Antarktydę. Hej!"

Waldemar
23.06.2011
Ocena
5/5

""

Adart
27.04.2011
Ocena
3/5

"A wiec podstawowy problem ze zrozumieniem historii Ślaska to stawianie rownosci miedzy Piastami Ślaskimi a Polakami. A nic bardziej mylnego! Piastowie Śląscy bardzo szybko zaczeli myśleć o sobie jako odrebnej linii dynastycznej, ze strony żeńskiej łączonej praktycznie wyłącznie z liniami Niemieckimi! Wrocław jest Polski ... od 1945 roku. I praktycznie nigdy wcześniej nie byl taki, ani samu Wrocawianie NIGDY za Polaków się nie uznawali! Co do udziału w bitwie pod Grunwaldem ... to Ślazacy bili się przeciwko Polakom. Chocby Konrad VII oleśnicki - Biały"

Bredy
19.02.2011
Ocena
3/5

"A ja mam pytanie, moze ktos mi odpowie. Jak bylo z w wojnie Polski z Zakonem NMP, a konkretnie czy Wroclaw wystawil jakis kontyngent pod Grunwaldem i po czyjej stronie? No bo jesli Slask byl pod panowaniem czeskim (Luksemburczyk), to chyba Wroclaw powinien wspierac zakon."

Kuba
14.03.2010
Ocena
3/5

"Sama jestes w kit. to super miasto. sama tu mieszkam. Jest cudnie i nigdy sie stąd nie wyprowadzę. dzięki ze moglam sie więcej dowiedziec o moim mieście:)"

OlciaXD10
01.03.2010
Ocena
5/5

"głupie w kit"

Paulinaka
10.02.2010
Ocena
1/5

"Bardzo mi się przydało na lekcję historii."

Ania
23.05.2009
Ocena
3/5

"lol"

zenek
29.04.2009
Ocena
3/5

"a śląsk jest polski:P"

cichociemna
04.01.2009
Ocena
3/5

"Wrocław jest bardzo piękny moja ciocia tam mieszka a pozatym przepływa przezniego Odra jest na 2 miejscu w długości szkoda że nie przepływa tam Wisła"

Wioleta
18.12.2008
Ocena
3/5

"Wroclaw až do roku 1742 patři ke Koruně české, nikdy ne k Austrii!!!. Šlo jen o dynastickou unii s Habsburky. Habsburk byl český král! K reálné unii a ke vzniku Austrie (Rakouska) došlo až v roce 1749 (1.5) a to už ve Slezku a Kladsku vládli Prusové. "

Ladislav
15.08.2008
Ocena
3/5

"Sorry, ale to nie jest dokładna historia, mam w domu książkę w której jest więcej informacji... ale nie mogę jej znaleźć, więc korzystam z neta... czy nie ma kogoś, kto mógłby to uzupełnić ?? LOL..."

Pysia
28.02.2008
Ocena
3/5

"Historia pełna przekłamań... Naprwdę Wrocław był kiedyś polski? Otóż nie. To tylko slogan wbijany za czasów PRLu. Wrocław był ŚLĄSKI."

Michał
11.12.2007
Ocena
1/5

Wrocław hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-wroclaw.com 2007-2014 | Wrocław Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515