Festiwale we Wrocławiu

Można śmiało powiedzieć, że we Wrocławiu przez cały rok panuje wakacyjna atmosfera – niemal każdego dnia odbywają się tutaj festiwale muzyczne, filmowe i teatralne. To właśnie dzięki nim miasto pełne jest twórczej energii, co czyni je idealnym miejscem dla projektów artystycznych i kulturalnych, spotkań ludzi z całego świata i, przede wszystkim, dobrej zabawy!

Większość z wrocławskich festiwali ma za sobą szacowną czterdziestoletnią tradycję i zdążyło już zyskać rozgłos w Polsce i w Europie. Jednak organizatorzy nie spoczywają na laurach – co roku starym festiwalom wyrasta konkurencja, na przykład w postaci rewelacyjnego Wrocław Non-Stop czy Nowych Horyzontów. Co oznacza także, że przyjeżdża tu coraz więcej ciekawych ludzi, by dzielić się swoimi pasjami i wspólnie się bawić!

Poniżej prezentujemy Wam listę najciekawszych wrocławskich festiwali. Na pewno każdy z Was odnajdzie tu coś dla siebie!

Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej (luty)

Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej znany także pod łacińską nazwą Musica Polonica Nova odbywa się co dwa lata już od 1962 roku, a jego celem jest promowanie współczesnej muzyki klasycznej (o ile da się połączyć te dwa określenia). W ramach festiwalu organizowana jest cała gama imprez: od klasycznych koncertów filharmonijnych i spotkań z kompozytorami po spektakle quasi-teatralne, które mają miejsce w galeriach, a czasami nawet na ulicach miasta. Ostatni festiwal miał miejsce w 2006 roku – także można się zacząć przygotowywać do kolejnego, w lutym 2008 roku.

Festiwal Literacki Port Wrocław (wiosna)

W marcu tego roku już po raz dziesiąty Port Wrocław gościł znanych poetów z Polski i świata. W ramach tego festiwalu zazwyczaj odbywają się nie tylko ciekawe spotkania, dyskusje i prezentacje tomików wierszy, ale także koncerty i warsztaty literackie. Szczegóły można odnaleźć na stronie biuroliterackie.pl. Polecamy nie tylko koneserom!

Jazz nad Odrą (wiosna)

Trzydniowy festiwal Jazz nad Odrą ma za sobą już długoletnią tradycję. Co roku w Centrum Sztuki Impart (faktycznie mieszczącym się tuż przy brzegu Odry) gromadzi najlepszych wykonawców klasycznego jazzu na kilkunastu koncertach i jam session. Festiwal istnieje już od 1954 roku i cieszy się nie gasnącą popularnością – na szczęście w naszym kraju jazz trzyma się mocno! Szczegółowe informacje o festiwalu znajdziesz tutaj.

Przegląd Piosenki Aktorskiej(kwiecień)

Przegląd Piosenki Aktorskiej, który w roku 2007 odbył się już po raz dwudziesty ósmy, jest nie tylko najstarszym festiwalem aktorskim w Polsce, lecz także największym i najbardziej spektakularnym wydarzeniem w samym Wrocławiu. Co roku w prasie lokalnej odbywają się dyskusje na temat doboru repertuaru i zaproszonych gwiazd. A jest o czym dyskutować: gośćmi Przeglądu były już takie postaci jak Nicka Cave, Cesaria Evora czy ostatnio Anthony and the Johnsons. Jednak najważniejszą częścią festiwalu jest sam konkurs, w którym młodzi aktorzy ubiegają się o zwycięstwo w kategorii najlepszej aktorskiej interpretacji piosenki.

Wrocław Non-Stop (czerwiec / lipiec)

To na pewno najświeższy i najbardziej ambitny wrocławski festiwal, w ramach którego jest organizowanych ponad sto wydarzeń kulturalnych. W ciągu dziesięciu dni na przełomie czerwca i lipca możemy tu zobaczyć dosłownie wszystko: od pokazów graffiti po portugalską muzykę folk. Wydarzenia są podzielone tematycznie na te związane z muzyką, sztuką współczesną, teatrem i sztukami interdyscyplinarnymi – dlatego każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie! Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu znajdziesz na naszej stronie.

Buskerbus (czerwiec / lipiec)

Buskerbus to festiwal nietypowy nawet jak na Wrocław: co roku na przełomie czerwca i lipca zjeżdżają tu artyści street art z całego świata. Polscy i zagraniczni muzycy, aktorzy, żonglerzy, magicy i twórcy teatrów kukiełkowych prezentują się, jak na prawdziwych buskerów przystało, nie na deskach teatru, lecz na bruku Rynku Głównego. Wieczorami zaś wszyscy oni zbierają się w knajpie festiwalowej, do której warto zajrzeć, by zapoznać się z sekretami magicznych sztuczek artystów.

Era Nowe Horyzonty (lipiec)

Prawdopodobnie najciekawszy festiwal filmowy w Polsce, na który co roku zjeżdżają się tysiące fanów ambitnego i niszowego kina. Projekcje odbywają się w świetnych wrocławskich kinach i dostarczają wszystkim kinomaniakom ogromnych emocji. Jeśli chcesz dowiedzieć więcej, zajrzyj na naszą festiwalową stronę.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (lato)

Znany także pod nazwą Wrocławskie Lato Organowe, festiwal trwa przez całe lato i składa się z cyklu niedzielnych koncertów organowych, które odbywają się w pięknych gotyckich kościołach. Na pewno nie jest to wydarzenie czysto rozrywkowe, ale polecamy go zarówno koneserom, chcącym posłuchać najlepszych światowych wykonawców muzyki organowej, jak i amatorom, pragnącym poczuć choć raz przejmującą atmosferę rodem z gotyckich powieści…

Wrocławski Festiwal Gitarowy (sierpień)

Wrocławski Festiwal Gitarowy jest organizowany przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, które co roku zaprasza zarówno gwiazdy muzyki gitarowej, jak i młodych obiecujących geniuszy. Oprócz koncertów w ramach festiwalu odbywają się także wykłady i warsztaty gitarowe. Kliknij tutaj, by obejrzeć program tegorocznej edycji.

Green Festival

Wratislavia Cantans (wrzesień)

Zdecydowanie najsłynniejszy wrocławski festiwal, który odbywa się co roku we wrześniu już od ponad czterdziestu lat. Pierwszy raz został zorganizowany w 1966 roku, wtedy jeszcze pod nazwą Festiwalu Oratoryjno - Kantatowego i szybko zdobył sobie uznaną pozycję: od 1978 roku jest, jako jedyny w Polsce, członkiem prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Muzycznych w Genewie. Co roku około 25 tysięcy melomanów ma we Wrocławiu okazję usłyszeć najsłynniejsze chóry, orkiestry i solistów z całego świata w przepięknych wnętrzach najstarszych pałaców i kościołów. W roku 2006 w ramach festiwalu odbyło się ponad pięćdziesiąt wydarzeń, i to nie tylko muzycznych, ale także filmowych, książkowych i plastycznych. Informacje o tegorocznej edycji – w języku polskim, angielskim i niemieckim - znajdziesz na oficjalnej stronie Wratislavia Cantans.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog (październik)

Kolejny wrocławski festiwal, który odbywa się co dwa lata, i dla którego koniecznie warto zarezerwować sobie miejsce w kalendarzu. Podczas najbliższego Dialogu – już w październiku 2007 – będziemy mieć okazję obejrzeć spektakle najlepszych europejskich reżyserów. Tegoroczny festiwal stawia sobie za cel przedstawienie teatru, który wytrąca nas z naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Jego program można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.

Spotkania Teatrów Jednego Aktora (listopad)

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i Małych Form Teatralnych odbywają się co roku w listopadzie. Pierwszy festiwal został zorganizowany w 1976 i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Na czas festiwalu przyjeżdżają do Wrocławia zarówno znani aktorzy ze swoimi monodramami, jak i twórcy teatru niszowego występujący w performensach i etiudach. Wielbiciele teatru mogą liczyć nie tylko na świetne spektakle, ale także ambitne dyskusje i wystawy towarzyszące temu wydarzeniu. Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznego festiwalu możemy znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Industrial Festival

OFFensiva: Międzynarodowy Festiwal Filmowy (różnie)

Jesteś znudzony hollywoodzką papką prezentowaną w multipleksach i masz ochotę na naprawdę ambitne kino, OFFensiva zaspokoi wszystkie Twoje zachcianki. Jej celem jest wspieranie młodych twórców z całego świata w produkcji niekomercyjnych filmów. Nie trać więc szansy, by zapoznać się na bieżąco z ich dokonaniami! Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów, napisz na adres: info@OFFEnsiva.pl .Ekskluzywne hotele

 


Wydarzenia doroczne
Historia Wrocławia
Wrocław Non Stop
Kultura
Stare Miasto
Nocne życie Wrocławia
Lotnisko
Odra
Wrocławskie zoo
Wesele we Wrocławiu

dodaj komentarz

"Festiwal Ambientalny :-)"

Agnieszka
12.04.2012
Ocena
2/5

"Wypadalo by dodac American Film Festival"

tomiga
22.06.2011
Ocena
3/5

"A Miedzynarodowy Festiwal Kontrabasowy? Wrocław, 8.-14.sierpnia. Bedzie sie dzialo!! :-)"

Beata
09.08.2010
Ocena
4/5

"dzień dobry , We Wrocławiu jest taki obiekt, który nazywa się Halą "Stulecia", jeśli dobrze kojarzę ? To info dla zainteresowanych i jednocześnie lubiących elektroniczne dźwięki. Już w ¦rodę 6.05.2009r. w powyśzym obiekcie odbędzie się koncert, który wystawi JMJarre w ramach World Arena Tour. Pozdrowienia z 3miasta. "


04.05.2009
Ocena
3/5

Wrocław hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-wroclaw.com 2007-2014 | Wrocław Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515