|
Angelus to najważniejsza literacka nagroda na terenie Europy ¦rodowo-Wschodniej, którą przyznaje się w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski.
Znaczenie miasta Wrocław w kontekście tego wydarzenia nie jest niczym przypadkowym. Wręcz przeciwnie - naturalnie wynika z roli, jaką owe miasto pełniło przez wiele lat wstecz. Również z czym kojarzy się obecnie, w dobie nowych przemian w naszym kraju oraz związanej z nimi sytuacji współczesnej sztuki i świata kultury. To wielowiekowe tradycje spowodowały, że właśnie Wrocław określany jest jako miasto spotkań i dialogu. Tutaj rowija się szeroko pojęta kultura, odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, festiwale otwiera się ciekawe galerie i muzea. Wpływ na to miała zarówno daleko sięgająca historia tego miejsca, jak i wyjątkowe położenie. Wszystko to od zawsze powodowało, że właśnie tutaj ścierały się ze sobą najrozmaitsze narodowości, kultury i prądy umysłowe.
W duchu wypracowanych zasad i standardów, jakie przesiąkły i kreują klimat Wrocławia, Nagroda przyznawana jest corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy ¦rodkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Przy tym zmuszają do refleksji, pogłębiając wiedzę o świecie innych kultur.
Do Nagrody, którą stanowi statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano oraz czek na kwotę 150 000 PLN, wydawcy mogą zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z krajów Europy ¦rodkowej: Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, £otwa, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Mołdawia, Niemcy, Austria, Białoruś, Słowenia, Ukraina, Węgry.
Termin nadsyłania płac upływa 31 marca każdego roku. Uroczyste wręczenie nagród następuje w grudniu po decyzji wydanej przez 8-osobowe jury.
| | | |