Uzdrowiska Dolnośląskie

Miejscowości uzdrowiskowe znajdują się już w zasięgu godzinnej jazdy z Wrocławia. W ciągu tak krótkiego czasu możemy przenieść się w zupełnie inny świat. Tutaj czas płynie trochę inaczej, wolniej i dużo przyjemniej. W takim miejscu nie da się myśleć o pracy, umowach, dostawach i stresach. W samych miejscowościach uzdrowiskowych do dyspozycji mamy Parki Zdrojowe, restauracje i kawiarenki, teatry i muszle koncertowe. Popularne są także pijalnie wód mineralnych, o rozmaitych właściwościach (np. ‘potencjałka’ z Kowar) które można popijać gawędząc spokojnie z sąsiadem na ławce obok. Mieszkańcy uzdrowisk dbają o przyjezdnych oferując im szeroką bazę noclegową od skromnych i niedrogich pensjonatów, po eleganckie hotele SPA spełniające wszelkie nasze zachcianki. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty, festyny, a codziennie wieczorem pokazy podświetlanych fontann.

Polanica Zdrój może poszczycić się wspaniałym, wpisanym do rejestru zabytków Parkiem Zdrojowym, a choć w lipcu i sierpniu przepiękny pokaz kwitnienia rododendronów będzie już za nami, cisza i spokój pozostaną. Deptak ciągnący się wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej jest miejscem spotkań i spacerów, a na nieco dłuższą wyprawę proponujemy Piekielną górę, zwłaszcza, że odpocząć możemy na tarasie "Piekiełka", mając przed sobą panoramę Doliny Piekielnej i kamieniołomów.

Duszniki oprócz typowych uzdrowiskowych atrakcji znane są z pięknego Rynku oraz usytuowanego we wspaniałym budynku Muzeum Papiernictwa. Warto odwiedzić również Dworek Chopina, choć w drugim tygodniu sierpnia może być to trudne, ze względu na odbywające się tu koncerty i recitale Festiwalu Chopinowskiego. Wieczorem warto obejrzeć koncert wody i światła w kolorowej fontannie zdrojowej. Proponujemy zajrzeć również do Herbaciarni ‘Niebieskie Migdały’ znajdującej się w Domu Zdrojowym, gdzie czeka nas rzadko spotykany wybór herbat i minigaleria.

W Kudowie Zdroju oprócz Parku i uzdrowiska znajdziemy mnóstwo dodatkowych atrakcji. Dla ciekawych wiejskiej codzienności w dawnych czasach polecamy Muzeum Kultury Ludowej oraz Szlak Ginących Zawodów, gdzie można zobaczyć stary młyn, ale także spróbować prawdziwego wiejskiego chleba. Niedaleko Szlaku znajduje się Kaplica Czaszek, przedziwne cmentarzysko kości 20 000 ofiar wojny i pomoru. Dla dzieci i nie tylko polecamy wizytę w Muzeum Zabawek, centrum Colorado a także Muzeum Żaby oraz Ruchomą Szopkę. Popularny Aqua Park to atrakcja dla wszystkich spragnionych ‘mokrych wrażeń’. Jeśli potrzebujemy ruchu, dobrze zrobi nam wejście na Błędne Skały, które dla potrzeb filmowców przez pół roku stały się Narnią oraz Szczeliniec. Niedaleko też przebiega granica z Czechami, gdzie zobaczyć można XIII - wieczny zamek w Nachodzie, tamtejsze muzeum, a także umocnienia wojskowe z lat 30. XX wieku.

Cieplice Zdrój to przepięknie położona dzielnica Jeleniej Góry. Tutejsze źródła pomagały leczyć przeróżne dolegliwości możnym z tych rejonów w swoich najlepszych czasach. To najstarszy kurort w Polsce. Bijące tu gorące źródła osiągają nawet 90 stopni! Spacerując tutejszym deptakiem trudno nie zauważyć monumentalnego pałacu Schaffgotschów, wzniesionego pod koniec XVIII wieku. W Parku Zdrojowym łatwo zaś znajdziemy Galerię mieszczącą salę koncertową, czytelnię i salon gier towarzyskich, a także Teatr Zdrojowy połączony z Galerią specjalnym łącznikiem oraz Pawilon Myśliwski w Parku Norweskim, obecnie Muzeum Przyrodnicze. Gdy uniesiemy głowy nieco wyżej, ponad linię dachów, możemy nacieszyć wzrok widokiem szczytów i przełęczy karkonoskich, Śnieżki, Śnieżnych Kotłów czy Szrenicy.

Świeradów Zdrój położony jest w Górach Izerskich. Oprócz leczniczych wód charakteryzuje się również złożami borowiny, które przyciągają zwłaszcza chorych na reumatyzm. Poszczycić może się całą siecią szlaków turystycznych i rowerowych wiodących z i przez tę miejscowość. Dom Zdrojowy, położony, a jakże, w Parku Zdrojowym, budynek zbudowany przez Schaffgotschów, mieści najdłuższą na Dolnym Śląsku halę spacerową, w której podziwiać można egzotyczną roślinność. Z wieży zegarowej roztacza się wspaniały widok na panoramę Świeradowa i okolic. Na obrzeżach miasteczka podziwiać można drewniane chaty sudeckie z XIX wieku.Przewodnicy
 


Weekend za miastem
Szlak Pałaców i Zamków
Uzdrowiska Dolnośląskie
Miasta Pokoju
Kalendarium imprez regionalnych

dodaj komentarz

"Witam, dlaczego nie ma nic na temat Szczawna Zroju ? Pozdrawiam"

Iga
04.04.2012
Ocena
3/5

Wrocław hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-wroclaw.com 2007-2014 | Wrocław Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515