Kalendarium Imprez na Dolnym Śląsku

Dobrze, kiedy nasz weekend za miastem ma jakiś szczególny cel, powód wyrwania się z miasta. Jednym z lepszych będzie regionalna impreza pozwalająca zapoznać się z miejscem, jego historią i tradycjami. W bliskiej okolicy na pewno znajdą się kolejne powody, by zwiedzać, oglądać i wypoczywać. Oto Kalendarium na najbliższy czas:

GRUDZIEŃ 2009

Dookoła Polski na dwóch kółkach
Spotkanie z Władysławem Biskupem znanym działaczem PTTK, nestorem kłodzkiej turystyki na temat jego ostatniej wyprawy rowerowej. Relacja z wyprawy wzbogacona zostanie prezentacją zdjęć.
Kiedy: 4 grudnia 2009, godz.18.00
Gdzie: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko, ul. Łukasiewicza 4
Informacje: www.muzeum.klodzko.pl

Wszystko o jeżach
Spotkanie z Jerzym Garą przyrodnikiem, członkiem PTP Pro-Natura pt:” Jeż nasz kolczasty przyjaciel”. Pielęgnuje odnalezione na ziemi kłodzkiej jeże. Jerzy Gara z pasją opowiada o trybie życia jeży, ich siedliskach, zagrożeniach i opiece nad nimi.
Kiedy: 11 grudnia 2009, godz.17.00
Gdzie: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko, ul. Łukasiewicza 4
Informacje: www.muzeum.klodzko.pl

European Voice and Music Festival
W ramach festiwalu w Dusznikach Zdroju/ Kłodzko odbędzie się Uroczysty Koncert Świąteczny pt.: „Narodził się…” pod kierownictwem Janusza Niziołka.W programie poezja mówiona i śpiewana. Soliści EVMA Munich Aneta i Andrzej Skiba, Anna Płaczek – śpiew i teksty, Czesław Płaczek – fortepian, kierownictwo muzyczne. Wstęp 10 zł / 7 zł
Kiedy: 26.XII-28.XII 2009
Gdzie: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko, ul. Łukasiewicza 4
Informacje: www.muzeum.klodzko.pl

* * *

LISTOPAD 2009

Wystawa II Międzynarodowego Pleneru Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal 2009
W dniach 3-11 lipca 2009 roku w Szklarskiej Porębie – historycznym ośrodku hutnictwa szkła, odbył się II Międzynarodowy Plener Szkła Artystycznego Ekoglass Festiwal, w którym udział wzięli wybitni artyści z Polski, Czech i Słowacji. Było to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla samych twórców, ale także dla wszystkich, którzy chcieli poznać tajniki produkcji szkła. Prace były wykonywane w „Leśnej Hucie” w Szklarskiej Porębie oraz w piechowickiej hucie Szkła Kryształowego „Julia”. Również dawna, przez dziesiątki lat nieczynna, niegdyś najwyżej położona huta Carlsthal, obecnie Stacja Turystyczna Orle, w Górach Izerskich ponownie buchnęła żarem i gorącem hutniczego pieca. Efekty pracy 13 artystów będzie można podziwiać na poplenerowej wystawie, na którą serdecznie zapraszamy.
Wernisaż: 23 listopada 2009, godz. 17.00
Kiedy: 24 listopada – 31.12. 2009
Gdzie: Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Koncert: Andrzejki Jazzowe
W programie: Koncert zespołu RYSIA WIDOTA I PRZYJACIELE, w składzie: Rysia Widota- wokal, Grzegorz Kostrzębski- piano, Szymon Gmerek- gitara, Piotr Sypień- bas, Piotr Pokrywka- perkusja. W repertuarze utwory Niny Simone oraz standardy bluesowe i jazzowe. Wstęp 5zł
Kiedy: 27. XI 2009r., godz.18.00
Gdzie: Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko, ul. Łukasiewicza 4
Informacje: www.muzeum.klodzko.pl


* * *


SIERPIEŃ 2009

27 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Impreza ta jest ucztą dla miłośników teatru, który niekoniecznie trzyma się swych klasycznych ram. Przez 3 dni w Jeleniej Górze odbywać się będą spektakle i działania teatralne na Placu Ratuszowym oraz na uliczkach starówki. Zobaczymy m. in. teatry z Rosji, Ukrainy, Francji, Hiszpanii i Włoch. To jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w Polsce, co roku gromadzi tysiące widzów i wielbicieli tej formy.
Kiedy: 7 – 9 sierpnia
Gdzie: Jelenia Góra

Koncerty: 64 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju upamiętnia charytatywne recitale Chopina w tym mieście w 1826 roku. To najstarszy w Polsce i największy w świecie festiwal chopinowski. Od 1946 gości największe gwiazdy pianistyczne z Polski i świata, występowali tu między innymi: Krystian Zimerman, Światosław Richter czy Barbara Hesse - Bukowska. Festiwal był początkiem kariery w Polsce wielu uznanych pianistów. W tym roku czekają na nas m. in. recitale Cypriena Katsaris, Nikolaia Luganskyego oraz uczestników Kursu Mistrzowskiego organizowanego w ramach MFC w Dusznikach Zdroju.
Kiedy: 7 – 15 sierpnia
Gdzie : Duszniki Zdrój
Informacja: www.chopin.festival.pl

Festiwal: XIII Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych
Festiwal odbywa się w Lubomierzu już od 1997 roku. Główną nagrodą, dla wybranej przez widzów najlepszej komedii jest Złota Kosa. Są również złote, srebrne, brązowe oraz kryształowe Granaty przyznawane przez prasę filmową w plebiscytach. Ale najważniejszym punktem programu są oczywiście pokazy filmowe, występy muzyczne, kabaretowe, i, co ważniejsze, spotkania z twórcami. Podczas trwania festiwalu Lubomierz tętni życiem, pełen jest doskonale się bawiących miłośników komedii oraz gwiazd dużego formatu.
Kiedy: 13 - 16 sierpnia
Gdzie: Lubomierz
Informacje: www.sami-swoi.com.pl

IV Dni Twierdzy Kłodzkiej
Jedną z najważniejszych imprez plenerowych regionu są Dni Twierdzy Kłodzkiej, podczas których miasto tętni życiem również w nocy. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy m. in. Noc w Muzeum wraz z koncertem na dziedzińcu muzealnym, zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej nocą w towarzystwie wojsk z epoki, Jarmark Forteczny, Targi Staroci na dziedzińcu muzeum. Gwoździem programu będzie inscenizacja historyczna fikcyjnego spotkania Cara Aleksandra I oraz królowej Luziy w Rynku, a także bitwa o Twierdzę Kłodzką. Po pokazie można będzie zwiedzać zrekonstruowany obóz wojskowy. Dodatkową atrakcję stanowić będą oczywiście koncerty.
Kiedy: 14 - 16 sierpnia
Gdzie: Kłodzko
Informacje: www.klodzko.pl
Impreza: Bolesławieckie Święto Ceramiki
Dla każdego, kto czuje, że drzemie w nim nieodkryty ceramiczny talent Święto Ceramiki jest idealnym miejscem, aby się sprawdzić. Jak w każdy przedostatni weekend sierpnia, tak i w tym roku w centrum Bolesławca można będzie spotkać artystów ceramików z całego świata. Mamy tam możliwość samodzielnie lepić w glinie, formować na kole garncarskim własne wyroby ceramiczne, a także ozdabiać własne ceramiczne dzieła. Dla bardziej i mniej kreatywnych przygotowane będą ekspozycje i kramy z najrozmaitszymi produktami ceramicznymi oraz imprezy towarzyszące, warsztaty i plenery artystyczne, występy zespołów folklorystycznych i młodzieżowych, gwiazd estrad oraz regionalnych talentów, a także giełda staroci.
Kiedy: 19 - 23 sierpnia
Gdzie: Bolesławiec, centrum miasta
Informacje: www.swietoceramiki.pl

47 Festiwal Moniuszkowski
Muzyka Stanisława Moniuszki cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jego najsłynniejsze opery oraz dziesiątki pieśni wzruszają kolejne pokolenia Polaków. W trakcie Festiwalu Moniuszkowskiego można bliżej zapoznać się z dziełami Mistrza m. in. w kudowskim Teatrze Zdrojowym, Teatrze pod Blachą, Sali Koncertowej obok Pijalni. Największą atrakcją tegorocznej edycji będzie turniej tenorów, a także inscenizacja jednaj z oper Moniuszki. Piękne otoczenie, plenery i wnętrza Kudowy są idealnym miejscem dla kontemplacji muzyki.
Kiedy: 20 - 22 sierpnia
Gdzie: Kudowa Zdrój
Informacje: www.moniuszko.kudowa.zdroj.pl

Impreza: Turniej Rycerski o Złoty Bełt
Turniej o Złoty Bełt Zamku Chojnik organizuje Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik od 1991. Jest to drugi najstarszy cyklicznie rozgrywany turniej w Polsce. Zamek Chojnik jest siedzibą bractwa, które specjalizuje się w odtwarzaniu historii z przełomu XIV i XV wieku. W stowarzyszeniu są osoby z profesjonalnym wykształceniem muzycznym, oraz zespół taneczny, prowadzony przez zawodowych aktorów i choreografa. Bractwo było jednym ze współzałożycieli Kapituły Rycerstwa Polskiego i jest jej członkiem. W zeszłym roku na zaproszenie Kasztelana Zamku Chojnik oraz Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik przybyło wielu znamienitych gości: Chorągiew Ziemi Czeskiej, Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, Bractwo Rycerskie Zamku Książ, Płocka Drużyna Kusznicza, Drużyna Kusznicza z Czerwionki, członkowie Chorągwi Śląskiej oraz wielu innych. Miejmy nadzieję, że XX, jubileuszowa edycja Turnieju dorówna, a nawet przewyższy poprzednią.
Kiedy: 22-23 sierpień
Gdzie: Zamek Chojnik
Informacje: www.chojnik.pl

XIII Międzynarodowe Targi Chleba
Jawor to miasto chleba i pokoju, nie dziwi więc, że to właśnie tutaj odbywają się Targi Chleba. Są one niepowtarzalną okazją do zapoznania się z procesem, technologią wyrobu oraz bogatymi, staropolskimi tradycjami związanymi z powstawania chleba. Możemy spodziewać się tu degustacji wielu gatunków pieczywa, ogólnopolskiego konkursu na „Piekarza Roku”, „Bezpieczną Piekarnię” i „Dobry Chleb”, występów artystycznych i estradowych, które tworzą w ten sierpniowy weekend wyjątkową atmosferę wielkiego święta i folkloru.
Kiedy: 28 - 30 sierpnia
Gdzie: Jawor, Ośrodek Wypoczynkowy „Jawornik”
Informacje: www.gci.dja.pl

Reggae Dub Festival
To cykliczne święto miłośników muzyki reggae odbywające się w malowniczej, naturalnej scenerii Bielawy. Muzyka reggae sama w sobie jest czymś, obok czego nie można przejść obojętnie i nigdzie nie smakuje i nie brzmi lepiej niż w bezpośrednim zetknięciu z naturą. Tylko wtedy można doświadczyć jej pozytywnej wibracji. Pulsujący rytm, piękno otaczających gór i jeziora oraz ludzie zebrani by przeżyć wspólnie magiczne, radosne chwile, sprawia, że właśnie ten festiwal stał się najjaśniejszym punktem na polskiej mapie festiwali jeśli chodzi o stylistykę reggae.
Kiedy: 29.08.2009
Gdzie: Bielawa, OWW Sudety
Informacje: www.reggaedubfestival.pl


* * *

Archiwum 2009


Wiesz o fajnej imprezie? Napisz do nas!Przewodnicy
Zwiedzanie meleksem

 


Weekend za miastem
Szlak Pałaców i Zamków
Uzdrowiska Dolnośląskie
Miasta Pokoju
Kalendarium imprez regionalnych

dodaj komentarz

"halo! a co z imprezami na 2011? to byl fajny pomysl z tym kalendarium, moze by go wznowic?:)"

Miki
18.05.2011
Ocena
3/5

"A ja bym o ten cały bełt powalczyła ;> "

Ania
03.07.2009
Ocena
4/5

"Tolk Folk brzmi super ;> "

Andrzej
03.07.2009
Ocena
5/5

Wrocław hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | usługi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-wroclaw.com 2007-2014 | Wrocław Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrzeżone
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515